High School Lacrosse: Southern Section Playoff Pairings

SOUTH SECTION LACROSSE BOYS

DIVISION 1

Wild card games, Monday, 3:15 pm

A – Newbury Park in Yorba Linda

B – S. Francesco to Mira Costa

C – Port of Newport in Santa Margarita

D – Harvard-Westlake to Tesoro

E – Oaks Christian in Los Alamitos

First shift, Wednesday, 3.15pm

Jolly winner A at number 1 of the Mater Dei

Wild card winner B in Trabuco Hills

Corona Santiago in Loyola

Westlake at number 4 of Corona del Mar

Jolly Winner C at No. 3 Foothill

Jolly D winner in Agoura

Jolly E winner in Palos Verdes

# 2 St. Margaret in Sierra Canyon

DIVISION 2

First shift, Wednesday, 3.15pm

# 1 Saugus, bye

Cate, hello

Culver City, hello

Redondo to Northwood

Temecula Valley, hello

Oak Park in King

Santa Barbara to the viewpoint

# 4 Aliso Niguel, bye

# 3 Beckman, bye

Edison in Great Oak

West Ranch, hello

JSerra in San Marcos

Peninsula at Woodbridge

Huntington Beach in San Juan Hills

Santa Monica, hello

Brentwood at 2 San Giovanni Bosco

DIVISION 3

Wild card games, Monday, 3:15 pm

A – Glendale at # 4 Mission Viejo

B – Orange Lutheran to Damien

First shift, Wednesday, 3.15pm

Long Beach Poly at number 1 of Vista Murrieta

Crean Lutheran to Thacher

Hart to Long Beach Wilson

Jolly Winner A at Riverside Poly

Eastvale Roosevelt at # 3 Anaheim Canyon

University of Irvine at Linfield Christian

Jolly B winner at Millikan

Downey at 2 Crescent Valley

NOTES: Second round (Div. 2) and quarter-finals (Div. 1 and 3), Friday; quarter-finals (Div. 2) and semi-finals (Div. 1 and 3), May 9; semifinals (Div. 2), 11 May. Championships, May 13-14 in Downey.

LACROSSE GIRLS SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Quarter-finals, Tuesday, 3.15pm

Edison at no. 1 Foothill

# 4 Palos Verdes in Newbury Park

San Clemente at number 3 of Santa Margherita

Santa Margherita at # 2 Redondo

DIVISION 2

Wild game, Tuesday, 3:15 pm

Reale in Trabuco Hills

First shift, Thursday, 3.15pm

University of Irvine at # 1 Mater Dei

Wild card winner at Dos Pueblos

JSerra in Murrieta Mesa

# 4 Westlake to Beckman

# 3 Port of Newport in Chaminade

San Juan Hills in Corona Santiago

Canyon of Anaheim in Crescent Valley

# 2 Corona del Mar at the West Ranch

DIVISION 3

First shift, Thursday, 3.15pm

# 1 Mira Costa in Valencia

Chadwick to the king

Yorba Linda in Millikan

Woodbridge, hello

Glendale in San Marcos

Rosario in Segerstrom

Murrieta Valley in El Toro

# 4 Culver City, bye

# 3 Village Christian, bye

Eastvale Roosevelt to the Viejo Mission

Murrieta view in Placentia Valencia

Cate in Santa Monica

Northwood to Chaparral

Orange Lutheran at Long Beach Wilson

El Secondo in Simi Valley

# 2 Marlborough, bye

NOTES: Second round (Div. 3), quarter-finals (Div. 2) and semifinals (Div. 1), 7 May; quarter-finals (Div. 3) and semi-finals (Div. 2), 10 May; semifinals (Div. 3), 12 May. Championships, May 13-14 in Downey.